Den of Records

The Den of Records preserves the history of the Windy City Weasels and celebrates the players and leaders who have made the Weasels one of the premier Diplomacy clubs in the world. Celebrate the game you love!

League Awards

League awards are given out at the end of every season. With the exception of the Amanda Baumgartner Rookie of the Year award, only dues paying club members may qualify for these awards. 

Weasel Royale League Champions

The seven dues-paying Weasels with the highest league scores qualify for a championship game known as the Weasel Royale. The winner of this game is recognized as that season’s champion. Here are the Weasels that have won the Weasel Royale League Championship game.

SeasonPlayerSeedPower
2020Brandon Fogel1stTurkey
2019Cori Neslund4thItaly
2018Ali Adib7thAustria
2017Brandon Fogel1stRussia
2016Matt Sundstrom6thTurkey
2015Jim O’Kelley3rdRussia
2014Matt Sundstrom2ndTurkey
2013Josh Heffernan4thGermany
2012Nate Cockerill4thAustria
2011Peter Yeargin1stFrance
2010Jim O’Kelley4thRussia
2009Paul Pignotti4thTurkey
2008John Susoreny6thAustria

Weasel of the Year

The Weasel with the highest overall league score is recognized as that season’s “Weasel of the Year.” Here are the Weasels that have won the Weasel of the Year award. 

SeasonWeasel of the Year
2020Brandon Fogel
2019Chris Kelly
2018Brandon Fogel
2017Brandon Fogel
2016Brandon Fogel
2015Matt Sundstrom
2014Nate Cockerill
2013Nate Cockerill
2012Jim O’Kelley
2011Peter Yeargin
2010Matt Sundstrom
2009Peter Yeargin
2008Matt Sundstrom
2007Eric Brown
2006Christian Kline

Barroom Brawl

Barroom games are an important part of Weasel club play. Beginning in 2013 the Windy City Weasels began tracking games that used Barroom timing as a separate type of game. At the end of each season, the seven Weasels with the highest game scores from Barroom games qualify for the Barroom Brawl. The winner of this game wins Cockerill’s Orb in honor of longtime Weasel Nate Cockerill who passed in 2015 after a courageous battle with cancer. 

SeasonNameSeedPower
2018Christian Kline2ndEngland
2017Jake Trotta2ndItaly
2016Jake Trotta2ndGermany
2015Chris Kelly6thItaly
2014Chris Kelly3rdEngland
2013Jim O’Kelley5thTurkey

Amanda Baumgartner Rookie of the Year

The Amanda Baumgartner Rookie of the Year award recognizes the first time player who had the biggest positive impact on the club. The award is named for Amanda Baumgartner, a former Rookie of the Year who passed in 2016. This is the only league award that does can be awarded to a player that has not paid dues. 

SeasonRookie of the Year
2020Wes Ketchum
2019Cori Neslund
2018Ravi Betzig
2017Gus Spelman
2016Jake Trotta
2015Ali Adib
2014Jack Sundstrom
2013Kevin O’Kelley
2012Carlos Otero
2011Mark Weiskircher
2010Amanda Baumgartner
2009Ted McClelland
2008Andrew Pavlis
2007Erica Alemdar

Best Country

The Best Country award is given Weasel with the highest individual game score for each Power. Each Weasel may receive only one Best Country award per year. 

 

SeasonPowerWinnerResult
2018AustriaBrandon FogelSolo
2018EnglandKevin O’Kelly17-center board top
2018FranceChristian Kline11-center board top
2018GermanyMatt SundstromNine-center shared board top
2018ItalyEamon DriscollNine-center shared board top
2018RussiaJake Trotta10-center board top
2018TurkeyJake Langenfeld12-center board top
2017AustriaMick Johnson14-center board top
2017EnglandChris Kelly11-center second
2017FranceAli Adib12-center board top
2017GermanyBrandon Fogel17-center board top
2017ItalyJake Trotta16-center board top
2017RussiaJosh Heffernan13-center board top
2017TurkeyBrian Shelden14-center board top
2016AustriaBrian SheldenNine-center board top
2016EnglandChris Kelly10-center board top
2016FranceChristian Kline15-center board top
2016GermanyBrandon Fogel11-center board top
2016ItalyJim O’Kelley12-center board top
2016RussiaMatt Sundstrom12-center board top
2016TurkeyJohn Gramila10-center board top
2015AustriaChristian Kline10-center board top
2015EnglandMike Morrison16-center board top
2015FranceJim O’Kelley13-center board top
2015GermanyMatt Sundstrom15-center board top
2015ItalyAli Adib10-center board top
2015RussiaBrian BeckNine-center board top
2015TurkeyDon Glass12-center board top
2014AustriaMike Morrison12-center board top
2014EnglandNate CockerillSolo
2014FranceJim O’Kelley12-center board top
2014GermanyTony ProkesNine-center board top
2014ItalyDavid St. John17-center board top
2014RussiaMatt Sundstrom14-center board top
2014TurkeyJohn Gramila13-center board top
2013AustriaBrad Harrington16-center board top
2013EnglandBen DiPaola15-center board top
2013FranceNate Cockerill14-center board top
2013GermanyMatt Sundstrom12-center board top
2013ItalyJim O’Kelley10-center board top
2013RussiaChristian Kline12-center board top
2013TurkeyMark Weiskircher10-center board top
2012AustriaJohn Gramila11 centers
2012EnglandMike Morrison14-center board top
2012FranceJim O’Kelley10-center board top
2012GermanyDon Glass14-center board top
2012ItalyPeter Lokken15-center board top
2012RussiaKevin O’Kelly16-center board top
2012TurkeyCarlos Oteroeight-center board top
2011AustriaNate Cockerill17-center board top
2011EnglandJohn GramilaSolo
2011FranceChristopher M. Davis12-center board top
2011GermanyJim O’Kelley14-center board top
2011ItalyMike Morrison10-center board top
2011RussiaPeter YearginSolo
2011TurkeyPeter Lokken14-center board top
2010AustriaGreg Duenow10-center board top
2010EnglandJohn Gramila16-center board top
2010FranceJim O’Kelley17-center shared board top
2010GermanyPete McNamara14-center board top
2010ItalyPeter Yeargin17-center shared board top
2010RussiaAdam BereySolo
2010TurkeyMatt SundstromSolo
2009AustriaMatt SundstromNine centers
2009EnglandPaul Pignotti13-center board top
2009FranceKevin O’Kelly10-center shared board top
2009GermanyJim O’Kelley13-center board top
2009ItalyChristian MacDonald12-center board top
2009RussiaPeter Yeargin14-center board top
2009TurkeyEric Brown14-center board top
2008AustriaGreg Duenow12-center five-way draw
2008EnglandMatt Sundstrom17-center 2-way draw
2008FranceAndrew Senner14-center three-way draw
2008GermanyPaul PignottiEight-center four-way draw
2008ItalyJeremiah PetersonNine-center six-way draw
2008RussiaChristian Kline14-center four-way draw
2008TurkeyJim O’Kelley16-center three-way draw
2007AustriaNick Rohn12-center three-way draw
2007EnglandJim O’KelleySolo
2007FranceJohn Ritz12-center three-way draw
2007GermanyFrance-May Martel11-center three-way draw
2007ItalyMarc PetersNine-center three-way draw
2007RussiaThom Comstock13-center three-way draw
2007TurkeyEric BrownSolo
2006AustriaNick Rohn15-center three-way draw
2006EnglandChristian KlineSolo
2006FranceEric Brown13-center two-way draw
2006GermanyJim O’Kelley11-center two-way draw
2006ItalyAndy LischettSix-center three-way draw
2006RussiaDan BurgessThree centers
2006TurkeyMarc PetersSolo

 

Best Recruiter

The Best Recruiter award recognizes the Weasel who recruited the most new Weasels in a season. 

SeasonBest RecuriterNew Weasels
2018Ali Adib and Mick Johnson3
2017Jake Trotta7

The Top Weasel

The Top Weasel award recognizes the Weasel with the most Board Tops in a season. 

SeasonTop WeaselBoard Tops
2020Ali Adib4
2019Chris Kelly4
2018Brandon Fogel4
2017Jake Trotta5.5
2016Brandon Fogel6.5
2015 Ali Adib, Brian Beck, and Don Glass2
2014Tony Prokes4.83
2013Nate Cockerill3.83
2012Nate Cockerill5
2011Peter Lokken7.5
2010Matt Sundstrom5
2009Christian MacDonald and Peter Yeargin3

Notable achievments

These achievements are not formal league awards but are significant enough to be recorded and celebrated by the club. 

Tournament Champions

This table recognizes every Weasel that has won a Tournament. 

NameTournamentYear
Adam BereyKublaCon2010
Chris BrandWorld Diplomacy Championship at Weasel Moot X2016
Chris MartinWeasel Moot I2007
Chris MartinWeasel Moot V2011
Chris MartinWeasel Moot VII2013
Christian MacDonaldCODCon Open2011
Christian MacDonaldBuckeye Game Fest2008
Christopher M. DavisCODCon Open2010
Eric GrinnellWeasel Moot XII2018
Jake TrottaCODCon Open2016
Jim O’KelleyCODCon Open2017
Jim O’KelleyCODCon Open2018
Jim O’KelleyWACCon2006
Jim O’KelleyDixieCon2006
Jim O’KelleyNational Block Party2009
Jim O’KelleyCarnage Accords2015
John GramilaCODCon Open2014
John GramilaWeasel Moot VIII2014
Matt SundstromCODCon Open2009
Matt SundstromCODCon Open2012
Matt SundstromCODCon Open2015
Matt SundstromWeasel Moot III2009
Michael “Doc” Binder World Diplomacy Championship at Weasel Moot VI2012
Mike FrenchCODCon Open2007
Mike FrenchCODCon Open2008
Mike FrenchWeasel Moot XI2017
Nate CockerillNorth American Diplomacy Championship at Tempest in a Teapot2013
Nick RohnWeasel Moot II2008
Nick RohnBuckeye Game Fest2010
Peter YearginWeasel Moot IV2010
Peter YearginHuskyCon2010
The Australian Peter McNamaraCODCon Open2013
The Australian Peter McNamaraWeasel Moot IX2015
Zach MooreWeasel Moot XIII2019

Soloists

The table below lists every person that has soloed in Windy City Weasel league history. 

NameGameDateYearPowerType
Adam BereyWindy City Weasel Game No. 77October 252009RussiaLeague
Andrew GoffWDC at Weasel Moot X, Board 9, June 24Round 2ItalyTournament
Brandon FogelWindy City Weasel Game No. 374August 122018AustriaLeague
Chris BrandWDC at Weasel Moot X, Board 3, June 25Round 3ItalyTournament
Chris MartinWeasel Moot I, Round 2, Board 2June 102007ItalyTournament
Chris MartinWeasel Moot VII, Round 2, Board 1June 222013FranceTournament
Christian KlineWindy City Weasel Game No. 8August 122006EnglandLeague
Christopher M. Davis2010 CODCon Open, Round 2, Board 2April 102010EnglandTournament
Cori NeslundWeasel Moot XIII, Round 2, Board 1April 272019TurkeyTournament
Don ScheiflerWDC at Weasel Moot VI, Round 4, Board 9August 112012TurkeyTournament
Doug MooreWDC at Weasel Moot X, Board 5, June 25Round 3FranceTournament
Edi BirsanWeasel Moot I, Round 2, Board 4June 102007TurkeyTournament
Eric BrownWindy City Weasel Game No. 17February 102007TurkeyLeague
Jake TrottaWeasel Moot XIII, Round 1, Board 3April 272019FranceTournament
Jarred PotterWeasel Moot VII, Round 3, Board 4June 232013EnglandTournament
Jim O’KelleyWindy City Weasel Game No. 15January 62007EnglandLeague
Jim O’Kelley2017 CODCon Open, Round 3, Board 1April 92017TurkeyTournament
Jim O’Kelley2018 CODCon Open, Round 3, Board 1April 152018FranceTournament
John GramilaWindy City Weasel Game No. 143July 32011EnglandLeague
John GramilaWeasel Moot V, Round 1, Board 3September 92011TurkeyTournament
John GramilaWDC at Weasel Moot X, Board 5, June 24Round 1ItalyTournament
Marc PetersWindy City Weasel Game No. 5March 122006TurkeyLeague
Matt ShieldsWDC at Weasel Moot VI, Round 3, Board 3August 112012EnglandTournament
Matt SundstromWindy City Weasel Game No. 99May 222010TurkeyLeague
Matt SundstromWeasel Moot III, Round 3, Board 1September 192009TurkeyTournament
Matt Sundstrom2012 CODCon Open, Round 2, Board 1April 212012TurkeyTournament
Matt Sundstrom2015 CODCon Open, Round 1, Board 3April 112015TurkeyTournament
Michael “Doc” BinderWDC at Weasel Moot VI, Round 3, Board 8August 112012FranceTournament
Michael “Doc” BinderWDC at Weasel Moot VI (WDC), Round 5, Board 7August 122012FranceTournament
Mike French2007 CODCon Open, Round 2, Board 3April 142007GermanyTournament
Mike FrenchWeasel Moot XI, Round 1, Board 2June 232017AustriaTournament
Nate CockerillWindy City Weasel Game No. 222 (Bar Game!)September 252013EnglandLeague
Nathan BarnesWDC at Weasel Moot X, Board 6, June 24Round 2FranceTournament
Peter LokkenWDC at Weasel Moot VI, Round 2, Board 3August 102012GermanyTournament
Peter YearginWindy City Weasel Game No. 112October 302010RussiaLeague
Robert RousseWDC at Weasel Moot VI, Round 2, Board 7August 102012GermanyTournament
The Australian Peter McNamara2013 CODCon Open, Round 1, Board 2April 202013AustriaTournament
The Australian Peter McNamaraWeasel Moot IX, Round 2, Board 1June 132015AustriaTournament
Thom Comstock2010 CODCon Open, Round 1, Board 3April 102010EnglandTournament
Zach MooreWeasel Moot XIII, Round 3, Board 1April 282019GermanyTournament

 

Retired AWARDS

These are no longer awarded but have been documented to remember past successes.

Central Shuffle Champions

The Central Shuffle was played between 2008 and 2014. 

YearName
2014John Gramila
2013Chris Martin
2012Michael “Doc” Binder
2011Peter Yeargin
2010Dirk Knemeyer
2009Matt Sundstrom
2008Graham Woodring

Greg Duenow Club Service Award

The Greg Duenow Club Service Award was given to Greg Duenow for serving the club in extraordinary an exemplary fashion. You can read about his contributions here!

This article is the closest thing we have to a Hall of Fame, or a Den of Records, to keep with the Weasel theme.

Soloists
League Play:
Game No. 5, March 12, 2006: Marc Peters, Turkey
Game No. 8, August 12, 2006: Christian Kline, England
Game No. 15, January 6, 2007: Jim O’Kelley, England
Game No. 17, February 10, 2007: Eric Brown, Turkey
Game No. 77, October 25, 2009: Adam Berey, Russia
Game No. 99, May 22, 2010: Matt Sundstrom, Turkey
Game No. 112, October 30, 2010: Peter Yeargin, Russia
Game No. 143, July 3, 2011: John Gramila, England
Game No. 222, September 25, 2013: Nate Cockerill, England (The Mythical Bar Game Solo!)
Game No. 374, August 12, 2018: Brandon Fogel, Austria

Tournament Play:
2007 CODCon Open, April 14, 2007, Round 2, Board 3: Mike French, Germany
Weasel Moot I, June 10, 2007, Round 2, Board 2: Chris Martin, Italy
Weasel Moot I, June 10, 2007, Round 2, Board 4: Edi Birsan, Turkey
Weasel Moot III, September 19, 2009, Round 3, Board 1: Matt Sundstrom, Turkey
2010 CODCon Open, April 10, 2010, Round 1, Board 3: Thom Comstock, England
2010 CODCon Open, April 10, 2010, Round 2, Board 2: Christopher M. Davis, England
Weasel Moot V, September 9, 2011, Round 1, Board 3: John Gramila, Turkey
2012 CODCon Open, April 21, 2012, Round 2, Board 1: Matt Sundstrom, Turkey
WDC at Weasel Moot VI, August 10, 2012, Round 2, Board 3: Peter Lokken, Germany
WDC at Weasel Moot VI, August 10, 2012, Round 2, Board 7: Robert Rousse, Germany
WDC at Weasel Moot VI, August 11, 2012, Round 3, Board 3: Matt Shields, England
WDC at Weasel Moot VI, August 11, 2012, Round 3, Board 8: Michael “Doc” Binder, France
WDC at Weasel Moot VI, August 11, 2012, Round 4, Board 9: Don Scheifler, Turkey
WDC at Weasel Moot VI, August 12, 2012, Round 5, Board 7 (the World Championship Game): Michael “Doc” Binder, France
2013 CODCon Open, April 20, 2013, Round 1, Board 2: The Australian Peter McNamara, Austria
Weasel Moot VII, June 22, 2013, Round 2, Board 1: Chris Martin, France
Weasel Moot VII, June 23, 2013, Round 3, Board 4: Jarred Potter, England
2015 CODCon Open, April 11, 2015, Round 1, Board 3: Matt Sundstrom, Turkey
Weasel Moot IX, June 13, 2015, Round 2, Board 1: The Australian Peter McNamara, Austria
WDC at Weasel Moot X, June 24, Round 1, Board 5: John Gramila, Italy
WDC at Weasel Moot X, June 24, Round 2, Board 6: Nathan Barnes, France
WDC at Weasel Moot X, June 24, Round 2, Board 9: Andrew Goff, Italy
WDC at Weasel Moot X, June 25, Round 3, Board 3: Chris Brand, Italy
WDC at Weasel Moot X, June 25, Round 3, Board 5: Doug Moore, France
2017 CODCon Open, April 9, 2017, Round 3, Board 1: Jim O’Kelley, Turkey
Weasel Moot XI, June 23, 2017, Round 1, Board 2: Mike French, Austria
2018 CODCon Open, April 15, 2018, Round 3, Board 1: Jim O’Kelley, France
 
 
Tournament Champions
2007 CODCon Open: Mike French
2008 CODCon Open: Mike French
2009 CODCon Open: Matt Sundstrom
2010 CODCon Open: Christopher M. Davis
2011 CODCon Open: Christian MacDonald
2012 CODCon Open: Matt Sundstrom
2013 CODCon Open: The Australian Peter McNamara
2014 CODCon Open: John Gramila
2015 CODCon Open: Matt Sundstrom
2016 CODCon Open: Jake Trotta
2017 CODCon Open: Jim O’Kelley
2018 CODCon Open: Jim O’Kelley

Weasel Moot I (2007): Chris Martin (Alpha Weasel alpha)
Weasel Moot II (2008): Nick Rohn (Alpha Weasel beta)
Weasel Moot III (2009): Matt Sundstrom (Alpha Weasel gamma)

Weasel Moot IV (2010): Peter Yeargin (Alpha Weasel delta)
Weasel Moot V (2011): Chris Martin (Alpha Weasel epsilon)
World Diplomacy Championship at Weasel Moot VI (2012): Michael “Doc” Binder (Alpha Weasel zeta)
Weasel Moot VII (2013): Chris Martin (Alpha Weasel eta)
Weasel Moot VIII (2014): John Gramila (Alpha Weasel theta)
Weasel Moot IX (2015): The Australian Peter McNamara (Alpha Weasel iota)
World Diplomacy Championship at Weasel Moot X (2016): Chris Brand (Alpha Weasel kappa)
Weasel Moot XI (2017): Mike French (Alpha Weasel lambda)
Weasel Moot XII (2018): Eric Grinnell (Alpha Weasel mu)
 
Other Tournaments:
2006 WACCon: Jim O’Kelley
2006 DixieCon: Jim O’Kelley
2008 Buckeye Game Fest: Christian MacDonald
2009 National Block Party: Jim O’Kelley
2010 KublaCon: Adam Berey
2010 HuskyCon: Peter Yeargin
2010 Buckeye Game Fest: Nick Rohn
2013 North American Diplomacy Championship at Tempest in a Teapot: Nate Cockerill
2015 Carnage Accords: Jim O’Kelley
 
Weasel Royale League Champions
2008 Weasel Royale: John Susoreny (6th seed, Austria)
2009 Weasel Royale: Paul Pignotti (4th seed, Turkey)
2010 Weasel Royale: Jim O’Kelley (4th seed, Russia)
2011 Weasel Royale: Peter Yeargin (1st seed, France)
2012 Weasel Royale: Nate Cockerill (4th seed, Austria)
2013 Weasel Royale: Josh Heffernan (4th seed, Germany)
2014 Weasel Royale: Matt Sundstrom (2nd seed, Turkey)
2015 Weasel Royale: Jim O’Kelley (3rd seed, Russia)
2016 Weasel Royale: Matt Sundstrom (6th seed, Turkey)
2017 Weasel Royale: Brandon Fogel (1st seed, Russia)
2018 Weasel Royale: Ali Adib (7th seed, Austria)
 
Bar Room Brawl Series Champions
2013 Bar Room Brawl: Jim O’Kelley (5th seed, Turkey)
2014 Bar Room Brawl: Chris Kelly (3rd seed, England)
2015 Bar Room Brawl: Chris Kelly (6th seed, Italy)
2016 Bar Room Brawl: Jake Trotta (2nd seed, Germany)
2017 Bar Room Brawl: Jake Trotta (2nd seed, Italy)
2018 Bar Room Brawl: Christian Kline (2nd seed, England)
 
Central Shuffle Champions
2008: Graham Woodring
2009: Matt Sundstrom
2010: Dirk Knemeyer
2011: Peter Yeargin
2012: Michael “Doc” Binder
2013: Chris Martin
2014: John Gramila
 
Local Grand Prix Champions
2006: Jim O’Kelley
2010: Peter Yeargin

Club Awards: Beginning in 2008-09, eligibility for all awards except Rookie of the Year was limited to paid-up members.

Weasels of the Year
2005-06: Christian Kline
2006-07: Eric Brown
2007-08: Matt Sundstrom
2008-09: Peter Yeargin
2009-10: Matt Sundstrom
2010-11: Peter Yeargin
2011-12: Jim O’Kelley
2012-13: Nate Cockerill
2013-14: Nate Cockerill
2014-15: Matt Sundstrom
2015-16: Brandon Fogel
2016-17: Brandon Fogel
2017-18: Brandon Fogel

Biggest Weasels
2005-06: Jim O’Kelley
2006-07: Eric Brown
2007-08: Christian Kline

2008-09: Discontinued

Amanda Baumgartner* Rookies of the Year
2006-07: Erica Alemdar
2007-08: Andrew Pavlis
2008-09: Ted McClelland

2009-10: Amanda Baumgartner
2010-11: Mark Weiskircher
2011-12: Carlos Otero
2012-13: Kevin O’Kelley
2013-14: Jack Sundstrom
2014-15: Ali Adib
2015-16: Jake Trotta
2016-17: Gus Spelman
2017-18: Ravi Betzig
 
* A former RotY, Amanda died in September 2016. The Sneak named the award after her starting with the 2016-17 season.
 
The Top Weasel
While we have no formal award for this, we also track the board-top leader for each season since we converted to center-based scoring in Season Four.
 
2008-09: Christian MacDonald and Peter Yeargin, 3.00.
2009-10: Matt Sundstrom, 5.00.
2010-11: Peter Lokken, 7.50.
2011-12: Nate Cockerill, 5.00.
2012-13: Nate Cockerill, 3.83.
2013-14: Tony Prokes, 4.83.
2014-15: Ali Adib, Brian Beck and Don Glass, 2.00.
2015-16: Brandon Fogel, 6.50.
2016-17: Jake Trotta, 5.50.
2017-18: Brandon Fogel, 4.00.
 
Best Recruiter
Again, no formal award for this one, but to encourage recruiting, we’ll acknowledge the top recruiters here.
 
2016-17: Jake Trotta, 7 new Weasels.
2017-18: Ali Adib and Mick Johnson, 3 new Weasels each.
Best Country
Each player may receive only one per year. Beginning in 2008-09, only paid-up members were eligible.
 
Austria
2005-06: Nick Rohn (15-center three-way draw)
2006-07: Nick Rohn (12-center three-way draw)
2007-08: Greg Duenow (12-center five-way draw)
2008-09: Matt Sundstrom (Nine centers)
2009-10: Greg Duenow (10-center board top)
2010-11: Nate Cockerill (17-center board top)
2011-12: John Gramila (11 centers)
2012-13: Brad Harrington (16-center board top)
2013-14: Mike Morrison (12-center board top)
2014-15: Christian Kline (10-center board top)
2015-16: Brian Shelden (Nine-center board top)
2016-17: Mick Johnson (14-center board top)
2017-18: Brandon Fogel (Solo)

England
2005-06: Christian Kline (Solo)

2006-07: Jim O’Kelley (Solo)
2007-08: Matt Sundstrom (17-center 2-way draw)
2008-09: Paul Pignotti (13-center board top)
2009-10: John Gramila (16-center board top)
2010-11: John Gramila (Solo)
2011-12: Mike Morrison (14-center board top)
2012-13: Ben DiPaola (15-center board top)
2013-14: Nate Cockerill (Solo)
2014-15: Mike Morrison (16-center board top)
2015-16: Chris Kelly (10-center board top)
2016-17: Chris Kelly (11-center second)
2017-18: Kevin O’Kelly (17-center board top)

France
2005-06: Eric Brown (13-center two-way draw)

2006-07: John Ritz (12-center three-way draw)
2007-08: Andrew Senner (14-center three-way draw)
2008-09: Kevin O’Kelly (10-center shared board top)
2009-10: Jim O’Kelley (17-center shared board top)
2010-11: Christopher M. Davis (12-center board top)
2011-12: Jim O’Kelley (10-center board top)
2012-13: Nate Cockerill (14-center board top)
2013-14: Jim O’Kelley (12-center board top)
2014-15: Jim O’Kelley (13-center board top)
2015-16: Christian Kline (15-center board top)
2016-17: Ali Adib (12-center board top)
2017-18: Christian Kline (11-center board top)
 
Germany
2005-06: Jim O’Kelley (11-center two-way draw)
2006-07: France-May Martel (11-center three-way draw)
2007-08: Paul Pignotti (Eight-center four-way draw)
2008-09: Jim O’Kelley (13-center board top)
2009-10: Pete McNamara (14-center board top)
2010-11: Jim O’Kelley (14-center board top)
2011-12: Don Glass (14-center board top)
2012-13: Matt Sundstrom (12-center board top)
2013-14: Tony Prokes (Nine-center board top)
2014-15: Matt Sundstrom (15-center board top)
2015-16: Brandon Fogel (11-center board top)
2016-17: Brandon Fogel (17-center board top)
2017-18: Matt Sundstrom (Nine-center shared board top)

Italy
2005-06: Andy Lischett (Six-center three-way draw)

2006-07: Marc Peters (Nine-center three-way draw)
2007-08: Jeremiah Peterson (Nine-center six-way draw)
2008-09: Christian MacDonald (12-center board top)
2009-10: Peter Yeargin (17-center shared board top)
2010-11: Mike Morrison (10-center board top)
2011-12: Peter Lokken (15-center board top)
2012-13: Jim O’Kelley (10-center board top)
2013-14: David St. John (17-center board top)
2014-15: Ali Adib (10-center board top)
2015-16: Jim O’Kelley (12-center board top)
2016-17: Jake Trotta (16-center board top)
2017-18: Eamon Driscoll (Nine-center shared board top)

Russia
2005-06: Dan Burgess (Three centers, voted himself out of draw)

2006-07: Thom Comstock (13-center three-way draw)
2007-08: Christian Kline (14-center four-way draw)
2008-09: Peter Yeargin (14-center board top)
2009-10: Adam Berey (Solo)
2010-11: Peter Yeargin (Solo)
2011-12: Kevin O’Kelly (16-center board top)
2012-13: Christian Kline (12-center board top)
2013-14: Matt Sundstrom (14-center board top)
2014-15: Brian Beck (Nine-center board top)
2015-16: Matt Sundstrom (12-center board top)
2016-17: Josh Heffernan (13-center board top)
2017-18: Jake Trotta (10-center board top)

Turkey
2005-06: Marc Peters (Solo)

2006-07: Eric Brown (Solo)
2007-08: Jim O’Kelley (16-center three-way draw)
2008-09: Eric Brown (14-center board top)
2009-10: Matt Sundstrom (Solo)
2010-11: Peter Lokken (14-center board top)
2011-12: Carlos Otero (eight-center board top)
2012-13: Mark Weiskircher (10-center board top)
2013-14: John Gramila (13-center board top)
2014-15: Don Glass (12-center board top)
2015-16: John Gramila (10-center board top)
2016-17: Brian Shelden (14-center board top)
2017-18: Jake Langenfeld (12-center board top)
 
Greg Duenow Club Service Award
Aug. 14, 2010: Greg Duenow