Print this page
Sunday, 31 January 2010 10:27

Den of Records Featured

Written by
Rate this item
(1 Vote)

This article is the closest thing we have to a Hall of Fame, or a Den of Records, to keep with the Weasel theme.

Soloists
League Play:
Game No. 5, March 12, 2006:
Marc Peters, Turkey
Game No. 8, August 12, 2006: Christian Kline, England
Game No. 15, January 6, 2007: Jim O'Kelley, England
Game No. 17, February 10, 2007: Eric Brown, Turkey
Game No. 77, October 25, 2009: Adam Berey, Russia
Game No. 99, May 22, 2010: Matt Sundstrom, Turkey
Game No. 112, October 30, 2010: Peter Yeargin, Russia
Game No. 143, July 3, 2011: John Gramila, England
Game No. 222, September 25, 2013: Nate Cockerill, England (The Mythical Bar Game Solo!)
Game No. 374, August 12, 2018: Brandon Fogel, Austria


Tournament Play:
2007 CODCon Open, April 14, 2007, Round 2, Board 3: Mike French, Germany
Weasel Moot I, June 10, 2007, Round 2, Board 2: Chris Martin, Italy
Weasel Moot I, June 10, 2007, Round 2, Board 4: Edi Birsan, Turkey
Weasel Moot III, September 19, 2009, Round 3, Board 1: Matt Sundstrom, Turkey
2010 CODCon Open, April 10, 2010, Round 1, Board 3: Thom Comstock, England
2010 CODCon Open, April 10, 2010, Round 2, Board 2: Christopher M. Davis, England
Weasel Moot V, September 9, 2011, Round 1, Board 3: John Gramila, Turkey
2012 CODCon Open, April 21, 2012, Round 2, Board 1: Matt Sundstrom, Turkey
WDC at Weasel Moot VI, August 10, 2012, Round 2, Board 3: Peter Lokken, Germany
WDC at Weasel Moot VI, August 10, 2012, Round 2, Board 7: Robert Rousse, Germany
WDC at Weasel Moot VI, August 11, 2012, Round 3, Board 3: Matt Shields, England
WDC at Weasel Moot VI, August 11, 2012, Round 3, Board 8: Michael "Doc" Binder, France
WDC at Weasel Moot VI, August 11, 2012, Round 4, Board 9: Don Scheifler, Turkey
WDC at Weasel Moot VI, August 12, 2012, Round 5, Board 7 (the World Championship Game): Michael "Doc" Binder, France
2013 CODCon Open, April 20, 2013, Round 1, Board 2: The Australian Peter McNamara, Austria
Weasel Moot VII, June 22, 2013, Round 2, Board 1: Chris Martin, France
Weasel Moot VII, June 23, 2013, Round 3, Board 4: Jarred Potter, England
2015 CODCon Open, April 11, 2015, Round 1, Board 3: Matt Sundstrom, Turkey
Weasel Moot IX, June 13, 2015, Round 2, Board 1: The Australian Peter McNamara, Austria
WDC at Weasel Moot X, June 24, Round 1, Board 5: John Gramila, Italy
WDC at Weasel Moot X, June 24, Round 2, Board 6: Nathan Barnes, France
WDC at Weasel Moot X, June 24, Round 2, Board 9: Andrew Goff, Italy
WDC at Weasel Moot X, June 25, Round 3, Board 3: Chris Brand, Italy
WDC at Weasel Moot X, June 25, Round 3, Board 5: Doug Moore, France
2017 CODCon Open, April 9, 2017, Round 3, Board 1: Jim O'Kelley, Turkey
Weasel Moot XI, June 23, 2017, Round 1, Board 2: Mike French, Austria
2018 CODCon Open, April 15, 2018, Round 3, Board 1: Jim O'Kelley, France
 
 
Tournament Champions
2007 CODCon Open: Mike French
2008 CODCon Open: Mike French
2009 CODCon Open: Matt Sundstrom
2010 CODCon Open: Christopher M. Davis
2011 CODCon Open: Christian MacDonald
2012 CODCon Open: Matt Sundstrom
2013 CODCon Open: The Australian Peter McNamara
2014 CODCon Open: John Gramila
2015 CODCon Open: Matt Sundstrom
2016 CODCon Open: Jake Trotta
2017 CODCon Open: Jim O'Kelley
2018 CODCon Open: Jim O'Kelley


Weasel Moot I (2007): Chris Martin (Alpha Weasel alpha)
Weasel Moot II (2008): Nick Rohn (Alpha Weasel beta)
Weasel Moot III (2009): Matt Sundstrom (Alpha Weasel gamma)
Weasel Moot IV (2010): Peter Yeargin (Alpha Weasel delta)
Weasel Moot V (2011): Chris Martin (Alpha Weasel epsilon)
World Diplomacy Championship at Weasel Moot VI (2012): Michael "Doc" Binder (Alpha Weasel zeta)
Weasel Moot VII (2013): Chris Martin (Alpha Weasel eta)
Weasel Moot VIII (2014): John Gramila (Alpha Weasel theta)
Weasel Moot IX (2015): The Australian Peter McNamara (Alpha Weasel iota)
World Diplomacy Championship at Weasel Moot X (2016): Chris Brand (Alpha Weasel kappa)
Weasel Moot XI (2017): Mike French (Alpha Weasel lambda)
Weasel Moot XII (2018): Eric Grinnell (Alpha Weasel mu)
 
Other Tournaments:
2006 WACCon: Jim O'Kelley
2006 DixieCon: Jim O'Kelley
2008 Buckeye Game Fest: Christian MacDonald
2009 National Block Party: Jim O'Kelley
2010 KublaCon: Adam Berey
2010 HuskyCon: Peter Yeargin
2010 Buckeye Game Fest: Nick Rohn
2013 North American Diplomacy Championship at Tempest in a Teapot: Nate Cockerill
2015 Carnage Accords: Jim O'Kelley
 
Weasel Royale League Champions
2008 Weasel Royale: John Susoreny (6th seed, Austria)
2009 Weasel Royale: Paul Pignotti (4th seed, Turkey)
2010 Weasel Royale: Jim O'Kelley (4th seed, Russia)
2011 Weasel Royale: Peter Yeargin (1st seed, France)
2012 Weasel Royale: Nate Cockerill (4th seed, Austria)
2013 Weasel Royale: Josh Heffernan (4th seed, Germany)
2014 Weasel Royale: Matt Sundstrom (2nd seed, Turkey)
2015 Weasel Royale: Jim O'Kelley (3rd seed, Russia)
2016 Weasel Royale: Matt Sundstrom (6th seed, Turkey)
2017 Weasel Royale: Brandon Fogel (1st seed, Russia)
 
Bar Room Brawl Series Champions
2013 Bar Room Brawl: Jim O'Kelley (5th seed, Turkey)
2014 Bar Room Brawl: Chris Kelly (3rd seed, England)
2015 Bar Room Brawl: Chris Kelly (6th seed, Italy)
2016 Bar Room Brawl: Jake Trotta (2nd seed, Germany)
2017 Bar Room Brawl: Jake Trotta (2nd seed, Italy)
2018 Bar Room Brawl: Christian Kline (2nd seed, England)
 
Central Shuffle Champions
2008: Graham Woodring
2009: Matt Sundstrom
2010: Dirk Knemeyer
2011: Peter Yeargin
2012: Michael "Doc" Binder
2013: Chris Martin
2014: John Gramila
 
Local Grand Prix Champions
2006: Jim O'Kelley
2010: Peter Yeargin

Club Awards: Beginning in 2008-09, eligibility for all awards except Rookie of the Year was limited to paid-up members.

Weasels of the Year
2005-06: Christian Kline
2006-07: Eric Brown
2007-08: Matt Sundstrom
2008-09: Peter Yeargin
2009-10: Matt Sundstrom
2010-11: Peter Yeargin
2011-12: Jim O'Kelley
2012-13: Nate Cockerill
2013-14: Nate Cockerill
2014-15: Matt Sundstrom
2015-16: Brandon Fogel
2016-17: Brandon Fogel
2017-18: Brandon Fogel

Biggest Weasels
2005-06: Jim O'Kelley
2006-07: Eric Brown
2007-08: Christian Kline
2008-09: Discontinued

Amanda Baumgartner* Rookies of the Year
2006-07: Erica Alemdar
2007-08: Andrew Pavlis
2008-09: Ted McClelland
2009-10: Amanda Baumgartner
2010-11: Mark Weiskircher
2011-12: Carlos Otero
2012-13: Kevin O'Kelley
2013-14: Jack Sundstrom
2014-15: Ali Adib
2015-16: Jake Trotta
2016-17: Gus Spelman
2017-18: Ravi Betzig
 
* A former RotY, Amanda died in September 2016. The Sneak named the award after her starting with the 2016-17 season.
 
The Top Weasel
While we have no formal award for this, we also track the board-top leader for each season since we converted to center-based scoring in Season Four.
 
2008-09: Christian MacDonald and Peter Yeargin, 3.00.
2009-10: Matt Sundstrom, 5.00.
2010-11: Peter Lokken, 7.50.
2011-12: Nate Cockerill, 5.00.
2012-13: Nate Cockerill, 3.83.
2013-14: Tony Prokes, 4.83.
2014-15: Ali Adib, Brian Beck and Don Glass, 2.00.
2015-16: Brandon Fogel, 6.50.
2016-17: Jake Trotta, 5.50.
2017-18: Brandon Fogel, 4.00.
 
Best Recruiter
Again, no formal award for this one, but to encourage recruiting, we'll acknowledge the top recruiters here.
 
2016-17: Jake Trotta, 7 new Weasels.
2017-18: Ali Adib and Mick Johnson, 3 new Weasels each.

Best Country
Each player may receive only one per year. Beginning in 2008-09, only paid-up members were eligible.
 
Austria
2005-06: Nick Rohn (15-center three-way draw)
2006-07: Nick Rohn (12-center three-way draw)
2007-08: Greg Duenow (12-center five-way draw)
2008-09: Matt Sundstrom (Nine centers)
2009-10: Greg Duenow (10-center board top)
2010-11: Nate Cockerill (17-center board top)
2011-12: John Gramila (11 centers)
2012-13: Brad Harrington (16-center board top)
2013-14: Mike Morrison (12-center board top)
2014-15: Christian Kline (10-center board top)
2015-16: Brian Shelden (Nine-center board top)
2016-17: Mick Johnson (14-center board top)
2017-18: Brandon Fogel (Solo)

England
2005-06: Christian Kline (Solo)
2006-07: Jim O'Kelley (Solo)
2007-08: Matt Sundstrom (17-center 2-way draw)
2008-09: Paul Pignotti (13-center board top)
2009-10: John Gramila (16-center board top)
2010-11: John Gramila (Solo)
2011-12: Mike Morrison (14-center board top)
2012-13: Ben DiPaola (15-center board top)
2013-14: Nate Cockerill (Solo)
2014-15: Mike Morrison (16-center board top)
2015-16: Chris Kelly (10-center board top)
2016-17: Chris Kelly (11-center second)
2017-18: Kevin O'Kelly (17-center board top)

France
2005-06: Eric Brown (13-center two-way draw)
2006-07: John Ritz (12-center three-way draw)
2007-08: Andrew Senner (14-center three-way draw)
2008-09: Kevin O'Kelly (10-center shared board top)
2009-10: Jim O'Kelley (17-center shared board top)
2010-11: Christopher M. Davis (12-center board top)
2011-12: Jim O'Kelley (10-center board top)
2012-13: Nate Cockerill (14-center board top)
2013-14: Jim O'Kelley (12-center board top)
2014-15: Jim O'Kelley (13-center board top)
2015-16: Christian Kline (15-center board top)
2016-17: Ali Adib (12-center board top)
2017-18: Christian Kline (11-center board top)
 
Germany
2005-06: Jim O'Kelley (11-center two-way draw)
2006-07: France-May Martel (11-center three-way draw)
2007-08: Paul Pignotti (Eight-center four-way draw)
2008-09: Jim O'Kelley (13-center board top)
2009-10: Pete McNamara (14-center board top)
2010-11: Jim O'Kelley (14-center board top)
2011-12: Don Glass (14-center board top)
2012-13: Matt Sundstrom (12-center board top)
2013-14: Tony Prokes (Nine-center board top)
2014-15: Matt Sundstrom (15-center board top)
2015-16: Brandon Fogel (11-center board top)
2016-17: Brandon Fogel (17-center board top)
2017-18: Matt Sundstrom (Nine-center shared board top)

Italy
2005-06: Andy Lischett (Six-center three-way draw)
2006-07: Marc Peters (Nine-center three-way draw)
2007-08: Jeremiah Peterson (Nine-center six-way draw)
2008-09: Christian MacDonald (12-center board top)
2009-10: Peter Yeargin (17-center shared board top)
2010-11: Mike Morrison (10-center board top)
2011-12: Peter Lokken (15-center board top)
2012-13: Jim O'Kelley (10-center board top)
2013-14: David St. John (17-center board top)
2014-15: Ali Adib (10-center board top)
2015-16: Jim O'Kelley (12-center board top)
2016-17: Jake Trotta (16-center board top)
2017-18: Eamon Driscoll (Nine-center shared board top)

Russia
2005-06: Dan Burgess (Three centers, voted himself out of draw)
2006-07: Thom Comstock (13-center three-way draw)
2007-08: Christian Kline (14-center four-way draw)
2008-09: Peter Yeargin (14-center board top)
2009-10: Adam Berey (Solo)
2010-11: Peter Yeargin (Solo)
2011-12: Kevin O'Kelly (16-center board top)
2012-13: Christian Kline (12-center board top)
2013-14: Matt Sundstrom (14-center board top)
2014-15: Brian Beck (Nine-center board top)
2015-16: Matt Sundstrom (12-center board top)
2016-17: Josh Heffernan (13-center board top)
2017-18: Jake Trotta (10-center board top)

Turkey
2005-06: Marc Peters (Solo)
2006-07: Eric Brown (Solo)
2007-08: Jim O'Kelley (16-center three-way draw)
2008-09: Eric Brown (14-center board top)
2009-10: Matt Sundstrom (Solo)
2010-11: Peter Lokken (14-center board top)
2011-12: Carlos Otero (eight-center board top)
2012-13: Mark Weiskircher (10-center board top)
2013-14: John Gramila (13-center board top)
2014-15: Don Glass (12-center board top)
2015-16: John Gramila (10-center board top)
2016-17: Brian Shelden (14-center board top)
2017-18: Jake Langenfeld (12-center board top)
 
Greg Duenow Club Service Award
Aug. 14, 2010: Greg Duenow
Read 20485 times Last modified on Monday, 03 September 2018 09:00